background

Sinüs Lifting Operasyonu

Kafatası ağırlığımızı azaltmak ve sesleri düzgün çıkarmak gibi fonksiyonları olan boşluklara sinüs denilmektedir. Sinüslerin bazıları da dişlerimize yakın konumda bulunmaktadır. Genellikle üst çene dişlerimizi kaybettiğimizde ve gerekli protezler yapılmadığında sinüs duvarı ile krep tepesi arasındaki boşluk azalmaktadır. Ve bu yüzden bu bölgeye yapılacak implant için yeterli kemik kalmamaktadır. Azalan kemik miktarını artırmak içinde sinüs tabanının yükseltilmesi operasyonunu da sinüs lifting operasyonu adı verilmektedir.

Sinüs Lifting Operasyonu

Sinüs lifting operasyonu

Kafatası ağırlığımızı azaltmak ve sesleri düzgün çıkarmak gibi fonksiyonları olan boşluklara sinüs denilmektedir.  Sinüslerin bazıları da dişlerimize yakın konumda bulunmaktadır. Genellikle üst çene dişlerimizi kaybettiğimizde ve gerekli protezler yapılmadığında sinüs duvarı ile krep tepesi arasındaki boşluk azalmaktadır. Ve bu yüzden bu bölgeye yapılacak implant için yeterli kemik kalmamaktadır.  Azalan kemik miktarını artırmak içinde sinüs tabanının yükseltilmesi operasyonunu da sinüs lifting operasyonu adı verilmektedir.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU NASIL YAPILMAKTADIR?

Sinüs lifting lokal anestezi altında diş hekimi koltuğunda yapılabilmektedir.  Kaldırılmak istenilen sinüs bölgesindeki diş eti ağız içerisinde açılan küçük bir pencere vasıtayla ulaşılır hale getirilir. Sinüsün içini kaplayan sinüs mebranı yükseltildikten sonra oluşturulan boşluğa kemik tozu ve greftleme yapılmaktadır.  Daha sonra ise bölge dikişlerle kapatılır.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Sinüs litfting operasyonu sonrasında yara olan bölgenin korunması için diğer tarafla yemek yenilmelidir.  İşlem sonrasın da 24 saat içinde birşeyler yenilip içilmemelidir. Aynı zamanda basınç uygulanmaması için burun temizliğinde dikkatli olunmalı.  Hapşırılırken de ağız açık olmalıdır.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU SONRASI ŞİŞLİK OLUŞUR MU?

Şişliğin oluşması yanaktaki ödem şişliğine göre kişiden kişiye değişmektedir.  Şişliğin oluşmaması içinde 24 saat soğuk tampon uygulanabilir. Bölgede ise hafif şişlik oluşması normaldir.  Ve bu durum iyileşme için gereklidir.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU KİM TARAFINDAN YAPILIR?

Milimetrik hesaplarla sürdürülen ve son derece hassas bir operasyon olan sinüs kaldırma işinde uzman olan bir çene cerrahı tarafından yapılmaktadır.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU NE KADAR SÜRER?

Operasyon çoğu zaman yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir.  İşlem sonrasında ise kemikleşme 4 ile 6 ay arasında tamamlanmaktadır.  Bu operasyon implant ameliyatı ile de birlikte yapılabilmektedir. Bu duruma çene cerrahı karar vermektedir.

KALICI HASTALIĞI OLANLAR NEYE DİKKET ETMELİ?

En önemli faktör hastaların doktor kontrolünde olmasıdır.  Doktorun hastanın önceki öyküsünü bilmesi oldukça önemlidir.  Ama hasta önceki kontrollerine gitmemişse ve tahlillerini yaptırmamışsa sinüs lifting operasyonu açısından sorun oluşabilir.  Sigara ise iyileşme döneminde diş eti problemleri yaratabilmektedir.  Hastaların özellikle iyileşme döneminde sigara kullanmamaları gerekmektedir.  Operasyon sigara içen hastalara göre sigara içmeyen hastalarda daha başarılı gerçekleşmektedir.

botão whatsapp