background

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti, normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve bozuk diş yapılarının düzeltilmesine yönelik eğitim almış diş doktorlarının uzmanlık alanıdır. Ortodonti alanında uzman olan hekimler bozuk diş yapılarını düzeltmek için ağız, diş ve kafa yapılarını inceleyerek kişileri istedikleri dişlere kavuşturmaktadır.

Ortodonti Tedavisi

ORTODONTİ

Ortodonti, normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve bozuk diş yapılarının düzeltilmesine yönelik eğitim almış diş doktorlarının uzmanlık alanıdır.  Ortodonti alanında uzman olan hekimler bozuk diş yapılarını düzeltmek için ağız, diş ve kafa yapılarını inceleyerek kişileri istedikleri dişlere kavuşturmaktadır.

ORTODONTİK PROBLEMLER NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Ortodontik problemlerin ortaya çıkmasında alt çenenin ileride ve geride olması, iskelet sistemindeki bozukluklar ve çene yapısındaki uyumsuzluklar yer almaktadır. Bu problemlerin oluşmasında çocukken biberonların gereğinden fazla kullanılması, el tırnaklarını ve parmaklarını emmek gibi nedenler gösterilebilir.  Erken yaşta meydana gelen süt dişlerinin geç veya erken kayıpları da ortodontik problemlere yol açabilmektedir.

ORTODONTİK TEDAVİ NEDEN GEREKLİDİR?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygılar taşımamaktadır.
- İleride karşılaşılabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin ortadan kaldırılması, çiğneme ve konuşma bozukluklarının
giderilmesi için ortodontik tedavi gereklidir.
- Ağızdaki problemlere göre hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedaviler yapılmaktadır. 
- Basit sorunlarda ise hastanın ileri de çıkarıp takabileceği lastik apareyler kullanılmaktadır. 

ORTODONTİ TEDAVİSİ SONRASIDişlerin tedaviden sonra bozulmaması için yapılabilecek işlemlere "retainer tedavisi” adı verilmektedir.  ‘Retainer tedavisi’ ortodonti tedavisinin pasif kısmıdır. Bu işlemlerdeki amaç dişlerin tedaviden sonra bozulmasını engellemektir.
 
ORTODONTİ TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

- Ortodonti tedavisi ile bozuk diş yapıları düzelmektedir. 
- Bozuk diş yapılarının düzelmesiyle de estetik gülüşler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda insan psikolojisinde olumlu değişimler yaratmaktadır. Çünkü diş
yapısı bozuk olan bireyler gülerken dişlerini dudaklarının arkasına saklama gereği duymaktadır.
- Ortodonti tedavisi ile dişler arasındaki ayrıklıklar da düzeltilebilmektedir. 
- Ortodonti tedavisinin erken yaşlarda başlaması önemli bir avantajdır. 
- Erken yaşlardaki tedavide çene kemiği değişebilmektedir.

ORTODONTİ TEDAVİSİNİN DEZAVANTAJLARI          

Çoğu insan tedaviden sonra takılan tellerden rahatsız olmaktadır. Bu rahatsızlık tellerden kaynaklanmaktadır.  Fakat diş telleri olmadan da günümüzde ortodonti tedavisi yapılabilmektedir.  Bu sayede dış görünüşte bir değişim olmamaktadır.  Uygulanan telsiz ortodonti tedavisi dişlerin zaman içerisinde çene boşluğuna oturmasını sağlamaktadır.

Düzeltme imkanı olan ve kişiyi daha çekici hale getirebilecek olan diş tedavisi oldukça önemlidir. Dişte mevcut olan sıkıntılar kişilerin dış görünüşünü değiştirebilmektedir. Fakat günümüzde yapılan ortodonti tedavisi diş bozuklularındaki sorunları giderebilmektedir.  Ayrıca uzman doktorlar tarafından yapılacak olan tedaviler ilerideki diş kayıplarını ve çenedeki anormal görüntüyü de engelleyecektir.

botão whatsapp