background

İnvisalign

Diş ve diş eti problemleri yaşayan kişilere çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Gelişmiş diş hekimliği sayesinde dişlerdeki ve ağızdaki sorunlara çözümler üretilmektedir. Bu sayede birçok kişi hayalinde gülüşlere kavuşabilmektedir. Bu durumda kişilerin özgüvenlerini artırmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de İnvisalign tedavisidir. Bu yazımızda ise İnvisalign tedavisi inceleyeceğiz.

İnvisalign

İNVİSALİGN TEDAVİSİ

Diş ve diş eti problemleri yaşayan kişilere çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Gelişmiş diş hekimliği sayesinde dişlerdeki ve ağızdaki sorunlara çözümler üretilmektedir. Bu sayede birçok kişi hayalinde gülüşlere kavuşabilmektedir. Bu durumda kişilerin özgüvenlerini artırmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de İnvisalign tedavisidir. Bu yazımızda ise İnvisalign tedavisi inceleyeceğiz.

Invisalign tedavisi tel kullanılmadan yapılan diş düzeltme tedavisidir.  Tel yerine ise hafif şeffaf plak kullanılmaktadır.  Bu plaklar sayesinde dişler hastanın isteği doğrultusunda istenilen güzelliği kavuşmaktadır.  İnvisalign tedavisi son yılların popüler tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

İNVİSALİGN TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Bu tedavi yöntemi tel tedavisine göre daha kısa sürmektedir. Bu durumda zaman açısından çok büyük bir tasarruf yaratmaktadır.  Tedavi işlemi yapılırken de teknoloji kullanılmaktadır. Bunun içinde bilgisayar ortamında üç boyutlu bir model yaratılmaktadır.  Bu sayede bazı kuvvetlerin dişlerde oluşturacağı kuvvet azaltılır.

TEDAVİ YÖNTEMİ PAHALI MIDIR?

Tedavi yöntemi tamamen kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.  Dişlerden alınan kişisel ölçülerle dijital modeller yaratılmaktadır.  Geleneksel ortodonti yöntemlerine göre ise biraz daha pahalıdır.  Bunun en büyük nedeni de kişiyle özel olarak hazırlanmasıdır.

HERKES BU TEDAVİ YÖNTEMİNİ YAPTIRABİLİR Mİ?

Invisalign tedavisi hem gençlerde hem de yetişkinlerde kullanılmaktadır. Fakat bu tedavi yöntemine karar vermek için doktorunuzun gerekli incelemeleri yapması gerekmektedir.  Orta ve hafif diş çarpıklıkları bu yöntemle tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda diş çekimi yapılması gereken ortodontik bir işlemde de bu yöntem kullanılabilir.

TEDAVİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Doktorunuz önce ağzınızdan üç boyutlu bir görüntü elde etmektedir. Üç boyutlu görüntü içinde iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemde doktorunuz ağız içi tarayıcıları kullanarak diş dizilimlerinin görüntüsünü elde eder. İkinci yöntem olarak da silikon esaslı madde ile ölçü alınır.  Alınan ölçüler daha sonra bilgisayar sistemine aktarılmaktadır. Elde edilen verilerden yola çıkarak teknisyenler şeffaf plakları üretmektedir. Bu tedavi sürecinin planlanması tamamen doktora aittir.

INVİSALİGN’IN FAYDALARI NELERDİR?

Bu şeffaf plaklar tamamen görünmezdir ve kimse tarafından fark edilemezler.  Plaklar çıkartılabilir olduğu için yemek yiyeceğiniz vakit plakları kolaylıkla çıkartabilirsiniz.  Aynı şekilde dişlerinizi fırçalamak istediğiniz vakitte bu plakları çıkartabilirsiniz. Normal gün içerisinde size 24 saat içinde 22 saat takma süresi ayrılmaktadır.  Metal braket veya tel kullanılmadığı içinde doktorunuz gerekli ayarlamaları kısa süre içerisinde yapabilmektedir.  Ayrıca bu tedaviye başlamadan daha önce tedavinin sonuçlarını görebilme şansınızı da sahipsiniz.

INVİSALİGN’IN DEZAVANTAJLARI

Bu tedavi yöntemi için hastanın kararlı olması gerekmektedir. Çünkü plaklar günde 20 saatten az takılırsa tedavi yöntemi uzamaktadır. Hatta tedavi başarısızlıkla bile sonuçlanabilmektedir. Tedavin bir diğer dezavantajı ise diğer yöntemlere göre daha pahalı olmasındır.

İNVİSALİGN PLAKLARIN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Bu plaklar yetişkinler ve çocuklar için kimyasal maddeler içermez. Bu yüzden rahatlıkla kullanılabilir.  Temizlenmesi ise oldukça kolaydır. Temizlendikten sonra hemen ağza takılabilir.  Her yaşta ise güvenle kullanılabilir.

TEDAVİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Hastalar tedavi sırasında biraz baskı hissedebilirler. Bu durum oldukça normaldir.  Çünkü plakların dişleri hareket ettirdiği bu şekilde anlaşılır.  Bu baskı hissi ise 2-3 gün içerisinde kaybolmaktadır.

TAKILAN PLAKLAR KONUŞMAYI ENGELLER Mİ?

Diğer tedavi yöntemlerinde oldu gibi İnvisalign tedavisinde de konuşmanız 1-2 gün etkilenebilir.  Fakat zaman geçtikte dilin plaklara alışmasıyla konuşmanız düzelecektir.

PLAKLARLA BİRLİKTE SİGARA VE SAKIZ KULLANIMI

Sigara kullanmak normal dişlere zararlı olduğu gibi plaklara da zararlıdır. Sigara plakların renklenmesine ve kokmasına neden olmaktadır.  Aynı zamanda plaklarla birlikte sakız çiğnemekte tavsiye edilmemektedir.

botão whatsapp