background

Diş Radyolojisi ve Görüntüleme

Ağız ve diş hizmetlerinde röntgen ve görüntüleme diş ve çenedeki problemi tespit edebilmektedir. Aynı şekilde röntgen ile diş hekimleri tedavideki aşamaları da takip edebilmektedir. Röntgen ile muayene sırasında fark edilemeyen çürük ve kemik kaybı gibi sorunlarda tespit edilebilmektedir. Ayrıca diş röntgeni ile implant yerleştirme işlemlerinde de kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.

Diş Radyolojisi ve Görüntüleme

DİŞ RÖNTGENİ

Ağız ve diş hizmetlerinde röntgen ve görüntüleme diş ve çenedeki problemi tespit edebilmektedir. Aynı şekilde röntgen ile diş hekimleri tedavideki aşamaları da takip edebilmektedir.  Röntgen ile muayene sırasında fark edilemeyen çürük ve kemik kaybı gibi sorunlarda tespit edilebilmektedir. Ayrıca diş röntgeni ile implant yerleştirme işlemlerinde de kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.

DİŞ RÖNTGENİ FAALİYETİYLE HANGİ SORUNLAR TESPİT EDİLEBİLMEKTEDİR?

Muayene ile birlikte fark edilemeyen çürük alanları kesin olarak saptanabilmektedir. Dolgu dişlerinin alt kısmında bulunan çürük veya çatlak gibi problemlerde röntgen ile tespit edilebilmektedir. Diş eti hastalıklarıyla oluşan kemik kaybı ile enfeksiyon ve diş sinirlerinin ölmüş olmasıyla kök kanalında oluşan durumların belirlenmesi de yapılabilmektedir. Diş röntgeniyle implant hazırlığı ve ortodentik tedavilerin başlangıcı için gerekli bilgiler elde edilmektedir. Ayrıca diş röntgeniyle çocuklardaki diş gelişimi ve büyümesi evreleri takip edilmektedir.

Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen ile dişlerin tamamı görüntülenebilmektedir.  Röntgen filmi ağzın dışına yerleştirilerek çekim gerçekleştirilir. Bu sayede dişler ile çevre dokularla beraber çene eklemleri de izlenir. İmplant, gömülü dişler, ve küçük kistler gibi işlemler panoramik röntgenler yapılmaktadır.

Periapikal Röntgen

Periapikal Röntgen ile paroramik röntgenle tespit edilen ve detaylı görüntüleme gerektiren rahatsızlıkların tespiti yapılmaktadır.  Birbirine yakın olan dişler ve bu dişlerin kemiklerinin görüntülenmesi içinde periapikal röntgen kullanılmaktadır.

DİŞ RÖNTGENİ SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR?

Röntgende bir miktar radyasyona maruz kalındığı doğrudur. Fakat radyasyon miktarı güneş ışını ve bilgisayar gibi dış etmenlerden aldığımız radyasyondan fazla değildir.  Diş röntgeninde alınan miktar bir tehlike arz etmemektedir. Günümüzde modern röntgen cihazlarının yaydığı radyasyon miktarı oldukça azdır.  Çekim sırasında kullanılan kurşun önlüklerde alınan miktarı azaltmaktadır.

HAMİLEYKEN RÖNTGEN ÇEKTİRMEK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Hamileyken röntgen çektirmenin bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. Yine de çok acil durumlar dışında hamileyken röntgen çektirilmemelidir.  Bu yüzden röntgen çektirme işlemi daha sonraya ertelenmelidir.  20-25 hafta sonrası ise ideal bir dönemdir.  Hamile olan ve şüphesi bulunan hastalar bu konuda doktorlarına danışmalılar.

NE ZAMAN RÖNTGEN ÇEKİLMEYE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR?

Diş doktorları tanı ve tedavi amaçlı röntgen çekimine ihtiyaç duymaktadır. Tedavi sürecinde ve tedaviden sonra da röntgen çekimleri gerçekleştirebilir.

RÖNTGEN NE İŞE YARAMAKTADIR?

Günümüzde tıp artık tanıların vazgeçilmez yöntemidir. Hastanın dokularını açmadan, hastaya dokunmadan ve onu rahatsız etmeden mucize ışınlar olan röntgen ile gerekli tanılar yapılabilmektedir. Travmalara maruz kalındığında, kırıklarda, gömülü dişlerde ve dişlerin çene içindeki konumlarını değerlendirmede röntgen kullanılmaktadır. Ayrıca diş hekimleri çene kemiklerinin içini görmek istediklerinde de röntgen kullanmaktadırlar.

NE KADAR SIKLIKLA RÖNTGEN ÇEKİLMELİDİR?

Röntgen çekim sıklığı hastanın tibbi ve dental geçmişine göre değişmektedir.  Bazı kişiler için 6 ayda bir röntgen gerekebilir bazı kişiler içinse 2 yılda bir röntgen çekimi gerekebilir.  Çocuklar da ise durum yaşa göre değişmektedir. Bu süre ise genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.  Çocuklar diş röntgeniyle dişlerin gelişimi de izlenebilmektedir.  Fazla sayıda dişi yapılan kişiler ise düzenli olarak röntgen çektirmelidir.  Çünkü bu kişilerin ağızlarında problemler ortaya çıkabilmektedir.

botão whatsapp