background

Porselen Lamina

Porselen Lamina özel yapıştırma tekniği ile ön dişlerin renk ve formlarının değiştirilmesi amacıyla kullanılan bir diş tedavi yöntemidir. Doğal dişleri taklit eden laminalar sayesinde hastalar istedikleri gülüşe kavuşabilmektedir. Lamina esasında estetik bir operasyondur. Kaliteli metaryalle birlikte başarılı bir şekilde uygulandığında kişinin görünümde büyük değişimler yaratmaktadır. Yapacak olan hekimin önceki deneyimleri de oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir işlem yapıldığında istenilmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Porselen Lamina

Porselen Lamina

Porselen Lamina özel yapıştırma tekniği ile ön dişlerin renk ve formlarının değiştirilmesi amacıyla kullanılan bir diş tedavi yöntemidir.  Doğal dişleri taklit eden laminalar sayesinde hastalar istedikleri gülüşe kavuşabilmektedir.  Lamina esasında estetik bir operasyondur. Kaliteli metaryalle birlikte başarılı bir şekilde uygulandığında kişinin görünümde büyük değişimler yaratmaktadır.  Yapacak olan hekimin önceki deneyimleri de oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir işlem yapıldığında istenilmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

Doktorunuza güven duyarak porselen lamina yaptırmak istediğinizde işlemler ilk önce fotoğraf çekimi ile başlamaktadır.  Ölçüler alındıktan sonra da dişlerin 3D tasarımı yapılır.  Daha sonraki randevuda da 3D tasarımı kişinin ağzında uygulanır. Sonuç ise dişlere henüz bir işlem uygulanmadan kişiye gösterilir. Bu seans uzun sürerek kişinin sürpriz yaşamasının önüne geçilir.  Ölçü seansı ise oldukça kısadır.  Ölçüden alınan model ise el emeğiyle kişiye özel üretilir.  Diğer bir seans olan provada ise varsa eksikler ve hatalar düzeltilir.  Yapıştırma seansı ise oldukça önemlidir.  Bu seanstan sonra ise son kontroller ve tedaviler yapılır. Ardından da fotoğraf çekimine geçilir.

LAMİNA PORSELEN KAPLAMA AVANTAJLARI

Porselen lamina son yıllarda estetik diş görünümünde oldukça popüler hale geldi. Sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olmak isteyen bir çok kişi bu yöntemi tercih etmektedir.  Lamina porselen kaplamanın bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunların başında ise lamina porselen kaplamanın renklerinin değişmemesi gelmektedir ve oldukça sağlamdır. Ayrıca bu yöntem dişleri aşındırmadan uygulanmaktadır.  Porselen lamina son derece estetik bir görünüme sahiptir. Tek dişe veya çok dişe rahatlıkta uygulanabilmektedir. Pürüzsüz ve oldukça kullanışlı bir yapısı vardır. Aynı zamanda darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır.

LAMİNA PORSELEN DEZAVATANJLARI

Lamina porselenin en büyük dezavantajı maliyetidir. Bunun en büyük sebebi de yurt dışından ithal edilmiş olmasıdır. Aynı zamanda lamina porselen hassas diş hekimliği uygulamalarından bir tanesidir. Başarılı bir operasyon için iyi bir laboratuvar gerekmektedir.  Yapılan ufak bir hata ise maliyeti yüksek olan lamina porselenin çöpe atılmasına neden olabilmektedir.

PORSELEN LAMİNALAR HANGİ DURUMLARDA UYGULANAMAZ?

Hemen hemen herkese uygulanabilen porselen lamina işlemi bazı hastalara ise uygulanamıyor.  Özellikle çene kırıklarında, tırnak yeme ve kalem ısırma alışkanlığı olanlarda ve ileri derece diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda porselen laminelar uygulanamıyor.

KULLANIM SÜRESİ NE KADARDIR?

Porselen lamina işlemi yapıldıktan sonra laminaları değiştirmek gerekmemektedir.  Bu açıdan sonuçlar ömürlüktür. Yıllar ilerledikten sonra bile ilk gün gibi kullanabilirsiniz. Çay, sigara ve kahve gibi doğal dişleri etkileyen şeylerden ise etkilenmemektedir. Diş taşı oluşumu da gerçekleşmemektedir.

BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Ağız ve diş sağlığı için çocukluğumuzdan beri bazı şeyleri öğrenmiş bulunuyoruz. Porselen laminalar için aynı yöntemleri uygulayabiliriz. Doğal dişlerimize nasıl dikkat ediyorsak aynı şekilde porselen laminalara da dikkat etmeliyiz.  Kesinlikle sert cisimlerden uzak durmalıyız. Diş gıcırtması ise yapılmamalıdır.

TEDAVİDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Porselen lamina sonrası diş gıcırdatmaya son verilmelidir.  Doğal dişler ile ısırmadığımız şeyleri porselen lamina ile de ısırmamalıyız.  Düzenli olarak da dişlerimizi fırçalamaya devam etmeliyiz.  Diş doktorumuzun belirlediği aralıklarda da kontrollerimize gitmeliyiz. Özel olarak temizlik için diş ipi ve ağız gargarası kullanılabilir.

Porselen lamina işlemiyle kanal tedavisi gerektirmeden bir hafta içerisinde istediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz.  Bu yöntem diş eksiliği bulunmayan ve daha önceden orselen kron restorasyonlar yaptırmamış kişilere rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 

botão whatsapp