background

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişin önemli derecede çürümesi ve enfekte olması nedeniyle hastaya endodonti tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi diş çekilmesine neden sorunların tamamını ortadan kaldırmaktadır.

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti nedir?

Endodonti kelimesi Latinceden gelmektedir. Endontinin anlanması için dişin anatomik yapısının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu bilim dalı diş pulpasına kadar ilerlemiş olan çeşitli diş hastalıklarıyla ilgilenmektedir.  Dişin önemli derecede çürümesi ve enfekte olması nedeniyle hastaya endodonti tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi diş çekilmesine neden sorunların tamamını ortadan kaldırmaktadır.  Diş için çok önemli bir tedavi olan endodonti oldukça önemli tedavilerden birisidir.

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Her şeyden önce bu tedavinin neden gerekli olduğu anlaşılmalıdır.  Dişin 3 tabakası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi pulpadır. Pulpa dişin içerisindeki kök kanalında bulunmaktadır Dişte enfeksiyon oluşmuş ve pulpaya inmişse eskiden dişler çekilirdi. Fakat gelişen teknoloji ve tekniklerle diş çekimi yapılmadan diş geri kazanılmaktadır. Endodonti işlemi sırasında iltihaplanan pulpanın ve sinirlerin alınması gerçekleşmektedir. Bu tedavide dişin içerisindeki enfeksiyon ortadan kaldırılacağı için hasta dişini eskisi gibi kullanabilmektedir.  Bu durumda diş tekrar kazanıldığı için büyük bir fayda sağlayacaktır.
 
KANAL TEDAVİSİNİN FAYDALARI

Kanal tedavisi diş çekilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede hasta dişini kullanabilmektedir.  Aynı zamanda dişin çevresindeki kemikte kaybedilmemiş olur.

KANAL TEDAVİSİNDE OLASI RİSKLER

Kanal tedavisinde diş içerisindeki enfeksiyon ortadan kaldırılsa da bir süre sonra yeniden tekrarlayabilir.  Bu yüzden tedavinin uzman bir doktor tarafından yapılması oldukça önemlidir.  Kanal tedavisi için ağzın bir iki saat açık kalması gerekmektedir. Bu durumda bazı hastalar için olası zor olabilir.

KANAL TEDAVİSİ SIRASINDA ÇOK AĞRI OLUR MU?

Kanal tedavilerinin oldukça ağrılı olduğu zannedilmektedir. Fakat kanal tedavisinde çekilen ağrı bir dolgu işleminden fazla değildir. Aynı zamanda her insanın ağrı eşiği de birbirinden farklıdır. İşlem sırasında bazı durumlarda ise rahatsızlık hissedilebilir. Bu durumda operasyondan dolayı değil dişin iltihabından kaynaklanmaktadır.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI AĞRI

Kanal tedavisi hem ağrıyı gidermek hem de dişi kurtarmak amacıyla yapılır.  İşlemden önce eğer bir ağrı varsa işlemde sonra da bu ağrı birkaç gün devam edebilir.  Bu ağrı ise doktor tarafından önerilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Hastaların çoğu ise operasyonun ertesi günü normal hayatına dönmektedir.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kanal tedavisi işlemi eğer ilk seansta bitmemişse diğer seanslara kadar o dişi kullanmaktan kaçınılmalıdır.  Tedavi tamamlandıktan bir iki saat boyunca da herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.  Aynı şekilde aşırı soğuk ve sıcak bir şeylerde yenilmemelidir. Tedaviden sonra ağız ve diş sağlığı için yapılan bakımların düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Aynı şekilde operasyonu yapan diş hekimi de düzenli bir şekilde ziyaret edilmelidir.
 

botão whatsapp