background

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği) bir ana bilim dalı olarak 0 ile 13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerini incelemektedir. Pedodontide amaç çocukların dişlerinin sağlıklı olarak korunması, travma ve kalıtımsal nedenlerle dişlerde oluşan sorunların giderilmesidir.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği) bir ana bilim dalı olarak 0 ile 13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerini incelemektedir. Pedodontide amaç çocukların dişlerinin sağlıklı olarak korunması, travma ve kalıtımsal nedenlerle dişlerde oluşan sorunların giderilmesidir.

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ

Süt dişleri toplam 20 tanedir.  Bu dişlerin amacı çocuğun beslenmesinin sağlanmasıdır.  Konuşmanın düzgün gelişimi de bu dişlere bağlıdır.  Ayrıca süt dişleri kapladıkları alanı yerlerine gelecek olan dişler için korumaktadır. Kalıcı dişler için bir nevi bu şekilde rehberlik yapmaktadır. Süt dişleri erken çekildiği takdirde de bu koruyuculuk fonksiyonu ortadan kalkmaktadır. Çocuk Diş Hekimliğinin amacı da çocukları çürüksüz ve sağlıklı bir geleceğe hazırlamaktadır. Bu amaçla uygulanan uygulamalara koruyucu diş hekimliği ismi verilmektedir.

Sütte dişlenme 6 aydan itibaren başlamaktadır. Bu dişlerin korunması için de ağız sağlığı bakımı ile uzman bir hekim tarafından yapılacak ‘fissür örtücü’ işlemi gerekmektedir.  Fissür koruyucu yöntemi süt dişlerde oluşabilecek olan birikintileri önlemeyi amaçlamaktadır. Bu yöntem son derece kolay ve acısız gerçekleştirilmektedir. Ayrıca maliyeti de oldukça ucuzdur.  Süt dişlerinin önemi ise toplumda yeterince bilinmemektedir.  Süt dişlerinin gelip geçici ve fırçalamanın önemsiz olduğuna inanılmaktadır. Bu inanç ise oldukça yanlıştır. Süt dişleri çene-yüz iskelet sisteminin gelişmesine olanak sağlamaktadır. Çiğneme, konuşma ve kasların oluşturduğu sistem bir bütündür. Bu sistemin sağlıklı gelişimi için ise süt dişleri oldukça önemlidir.

PEDODONTİST NE DEMEKTİR?

Pedodontist Diş Hekimliği Fakültelerinde 5 yıllık lisansını tamamladıktan sonra Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimlerine bağlı Pedodonti Anabilim Dalında uzmanlık yada doktora eğitimi almaktadır. Buradan eğitim alan doktorlara da pedodontist yada çocuk diş hekimi ismi verilmektedir.

PEDODONTİST HANGİ GÖREVLERİ YAPMAKTADIR?

Pedodontist çocuklarda diş hekimi fobisini önlemeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden çocuklar için diş sağlığı işlemlerini eğlenceli bir hale getirir.  Çocukların da diş çürüğü risk haritasını belirleyerek onlara özel koruyucu bir program hazırlar.  Çocuklarda ağız ve diş bakımı hakkında hem aileyi ve hem de çocukları bilgilendirir.  Ayrıca çocuğun beslenme düzeniyle de ilgilenmektedir.  Çocuk diş hekimi çürüklerin önlenmesi için koruyucu yöntemler uygulamaktadır. Bu yöntemler fissur örtücü ve flor uygulamalarıdır.  Süt ve daimi dişler içinde gerekli endodontik tedavileri yapmaktadır. Çocuğun diş ve çene gelişimini düzenli olarak kontrol eder. Pedodontist tırnak yeme, parmak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları da önlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca dişlerde yaşanan travmalara bağlı bozuklukları da gidermeye çalışır.

YEREL FLUORİD (FLOR) UYGULAMASI

Fluorid diş minesi güçlendiren, çürük yapıcı bakterilerin yapısını bozan ve öğünlerden sonra asit ataklarına karşı diş minesinde oluşabilecek mineral kaybını önleyebilecek doğal bir bileşiktir. Yerel fluorid uygulaması koruyucu bir tedavidir.  Bu uygulamadaki amaç diş minesini güçlendirerek çürükleri önlemektir.  Bu jel tüm dişlerin tüm bölgelerine uygulanabilmektedir. Doğru bir şekilde kullanıldığında ise herhangi bir yan etkisi yoktur.

NEDEN SÜT DİŞLERİ TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Süt dişleri çiğnemeyi ve beslenmeyi sağlayarak büyümeyi geliştirmektedir.  Süt dişlerinde meydana gelecek olan sorunlar büyümeyi ve gelişmeyi engellemektedir. Ayrıca süt dişleri konuşma acısından da önemlidir.  Özellikle ön dişlerin eksikliğinde bazı seslerin çıkarılması olumsuz olarak etkilenmektedir.  Bu yüzden bu dişlerde oluşabilecek olan problemlerin ciddiye alınması gerekmektedir. Tedavi içinde uzman bir çocuk diş hekiminden yararlanılmalıdır.

botão whatsapp